Günde Kaç Sarılmaya İhtiyacımız Var

Evet başlık biraz ilginç gelebilir. Günde kaç sarılmaya ihtiyacımız var sizce? Sizde bunu merak ediyorsanız doğru yerdesiniz. Sarılmak günlük rutinimiz de sevdiklerimiz ile yaptığımız bir aktivite.

Günde Kaç Sarılmaya İhtiyacımız Var

Sarılmak Neye İyi Gelir

Sarılmak dünyanın en iyi duygusu olabilir. Kötü bir durumda iken sevdiğimiz birine sarılınca anında iyi hissedebilirsiniz. Ayrıca, sarılmanın vücutta endorfin gibi iyilik hormonlarının salgılanmasını tetiklediğini ve bu sayede iyileşmeyi hızlandırdığını belirtmek de önemlidir.Birçok bilimsel çalışma sarılmanın:

  • kalp sağlığını desteklediğini
  • mutluluk hissiyatını artırdığını
  • stresi azalttığını
  • duygusal bağları güçlendirdiğini gösteriyor.

Sarılma, gerçekten de ruhsal ve fiziksel sağlığımızı güçlendiren bir eylem gibi görünüyor. Bu nedenle, sevdiklerimize düzenli olarak sarılarak bu faydalardan yararlanabiliriz.

Çocuklar İçin Sarılmanın Faydaları

Bu mesaj gerçekten kalp dokuyor, değil mi? Özellikle bu pandemi sürecinde, sarılma ihtiyacının ve öneminin daha net hissedildiği bir dönemde, çocuklar için sarılmanın değerini vurgulamak çok önemli. Sarılmak sadece duygusal, bilişsel ve fiziksel gelişimleri için kritik bir rol oynamakla kalmaz, aynı zamanda onların güvenlerini pekiştirir, özgüvenlerini artırır ve mutluluklarını katlar.

Uzun bir pandemi gibi dönemlerde, fiziksel temasın kısıtlanması kaçınılmaz olabilir. Ancak, çocukların duygusal ve fiziksel sağlıklarını ihmal etmemek gerekiyor. Virginia Satir’in de dediği gibi, dokunma ve sarılma insanlar için gerçekten temel ihtiyaçlar. Bu nedenle, çocuklarımızla temas kurmaktan kaçınmak yerine, onları sıkı sıkıya sararak, sevgimizi ve desteklerimizi göstermek önemli.

İşte bu yüzden, bu “yeni norm” sürecinde bile, sarılmanın ve kucaklaşmanın gücünü asla göz ardı etmemeliyiz. Çocuklarımızın büyümesine, sağlıklı gelişmelerine ve mutlu bir yaşama adım atmalarına yardımcı olmak için, onlara sık sık sarılarak sevgimizi göstermeliyiz.

Peki Günde Kaç Sarılmaya İhtiyacımız Var?

Elbette bu sorunun bilimsel bir kesinliği yok. Ama Yazar ve aile terapisti Virginia Satir’in bir zamanlar söylediği gibi;

“Hayatta kalmak için günde dört kez sarılmaya ihtiyacımız var. Bakım için günde sekiz kez sarılmaya ihtiyacımız var. Büyümek için günde 12 kez sarılmaya ihtiyacımız var”.

Sizde sarılma esnasında yaşadığınız duygularınızı ve deneyimlerinizi yorumlar kısmında belirtebilir yazıyı okuyan diğer insanlara katkı sağlayabilirsiniz.

Merhaba! Ben Yasin. Bitkilerle olan derin bağımı, hem bitki uzmanlığı hem de şifalı bitkilerin gücüyle birleştiriyorum. Doğa benim için bir öğretmen; bitkilerin sağlık ve iyilik için ne kadar önemli olduğunu keşfetmeye adanmış biriyim. Haydi, doğanın mucizelerini birlikte keşfedelim!

Yorum yapın